top of page

Více než muži se snažíme dosáhnout dohody a win win řešení

Pro ženy není důležité vyhrát za každou cenu. Přesvědčují argumenty, jsou méně demagogické, soudí o odlišnostech v přístupu ke sporům šéfka právního oddělení společnosti T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom Vladimíra Chlandová.

 

V novém seriálu představujeme podporovatelky a ambasadorky projektu #PRVNÍCH100LET.


šéfka právního oddělení společnosti T-Mobile Czech Republic a Slovak Telekom Vladimíra Chlandová.

Jak zvládáte stres a tlak spojený s vaší pozicí?

I po těch letech stále těžko. Před třemi lety jsem zvládla boj s rakovinou a říkala si, že se mi priority v hlavě jasně utřídily a pracovní stres už si připouštět nebudu. Pořád jsou ale situace, kdy se mi to úplně nedaří. Pak pomůže rozhodně rodina a fyzická aktivita, ať už je to dlouhá procházka se psem v lese nebo práce na zahradě.

 

Je podle vás důležité mít v průběhu kariéry mentora/mentorku? A máte sama takovou zkušenost, ať už z pozice mentorky nebo mentee?

Ano, rozhodně je. A nemusí to tak být nezbytně formálně. Dnes máme tendenci všechno hrozně pojmenovávat a strukturovat, ale mentoring ve smyslu předávání zkušeností staršími mladším tu byl vždy, jen to nemělo ten honosný název. Já sama za svůj život potkala několik skvělých lidí, kteří mě tu postrčili, tu nasměrovali/otočili, otevřeli oči, prostě inspirovali. A sama se snažím totéž poskytnout svým kolegům.

 

Jaké tipy byste sdílela s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?

Naučit se říkat NE, delegovat a důvěřovat, dodržovat nezbytné pauzy k nabrání nové energie. Bez toho se pak roztočí kolečko únavy a neefektivity. V domácím prostředí zapojte partnera i děti.

 

Vnímáte, že je u žen oproti mužům jiná hranice toho, jak moc jít při prosazování svých názoru do střetu?

Ano, rozhodně. Pro muže je střet mnohem přirozenější. Ženy se spíš snaží dosáhnout dohody, kompromisu, win-win. Přesvědčují argumenty, jsou méně demagogické. Není pro ně důležité vyhrát za každou cenu. Ženy nemají na rozdíl od mužů se střetem obecně spojené pozitivní emoce. Proto také je pro muže přirozené hned po střetu navázat normální konverzací, kdežto ženám to chvilku trvá. Ale možná to také vidím stereotypně.

 

Pokud spolupracujete s nastupující generací, v čem vidíte její lepší připravenost pro úspěšnou profesní dráhu ve světě práva? A v čem naopak jistý deficit?

Její lepší připravenost spočívá zejména ve vyššímu sebevědomí a nepotlačovanému zájmu učit se a projevovat své názory. Není postižena dobou totality – zejména nemožností cestovat a přirozeně se učit cizí jazyky. Nevyrůstala pod tlakem společnosti „nevyčnívat a nediskutovat s „autoritami“ a řady dalších stereotypů té doby. Deficit vidím hlavně v nedostatku sebedisciplíny a přehnaných očekáváních ohledně rychlosti karierního růstu. Nastupující generace má pod vlivem informačního smogu/balastu a tlaku sociálních médií tendenci k povrchnosti a nesoustředěnosti, což se občas projevuje v nebezpečných zkratkách a rychlých závěrech.

 

Opmerkingen


bottom of page