Jak se cítí queer aktivistka ve slovenském parlamentu? Co je právnický motor Ústavního soudu? A kdy cítí daňaři největší frustraci? Do studia Info.cz v rámci dalšího dílu podcastu Právničky zavítaly Lucia Plaváková, poslankyně Národní rady Slovenské republiky za Progresivní Slovensko, Monika Hanych, právnička činná v lidskoprávní oblasti na mnoha frontách, a Jana Fuksová, daňová specialistka a direktorka v KPMG Legal.
Lucia Plaváková i Monika Hanych jsou laureátkami ocenění Flamma pro inspirativní právničky projektu #PRVNÍCH100LET, zatímco Jana Fuksová byla zařazena do přehledu 131 inspirativních žen ve financích projektu #FinŽeny. O zajímavé náměty a postřehy tak v takto vytříbené společnosti nebyla nouze. Lucia s Monikou mají společnou i další věc, a to je fokus na lidská práva, protože Lucia je nejen poslankyně, ale též právnička a queer aktivistka, a Monika, jež sama sebe označuje za lidskoprávničku, donedávna působila v Kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva a zároveň je vedoucí české delegace k Úmluvě o lidských právech a umělé inteligenci v Radě Evropy. Obě mají za sebou z hlediska praxe mírně turbulentní období.
Nová životní etapa pro Lucii začala s loňskými parlamentními volbami na Slovensku, po nichž vstoupila do Národní rady. „Je to velká změna, musela jsem se vypořádat s novým pracovním prostředím, které je ve slovenském parlamentu mimořádně toxické, takže s tím denně zápasím a těžko se na to zvyká," připouští Lucia Plaváková. Také Monika Hanych má za sebou nedávnou změnu kariérního směru. Nově nyní vede analytický tým na Ústavním soudu. To je útvar, který má větší vliv, než by se mohlo zdát. „Kolegové a kolegyně rádi říkají, že jsme neviditelný mozkový trust Ústavního soudu. Já bych řekla, že jsme takový právnický motor té instituce v tom smyslu, že zpracováváme právní podklady, analýzy pro rozhodovací činnost soudu, spolupracujeme mezinárodně s dalšími soudy, včetně štrasburského nebo lucemburského, takže neustále ležíme v různých komparativních analýzách," přibližuje Monika.
Když má Jana Fuksová popsat, v čem spočívá její pozice directorky, připouští, že jde o dost specifickou úlohu. „Mám na starost klientské portfolio primárně daňových klientů, kterým pomáhám proplouvat bouřlivými vodami daní, a k tomu patří spousta interních rolí a také samozřejmě čísla, protože pořád je řeč o korporátu, který si na sebe chce a musí vydělat," říká Jana a dodává, že se stále považuje spíše za právničku se specializací na daně než za manažerku.
Nekončící proces
Z pohledu Lucie Plavákové znamená její účast v zákonodárném sboru i povinnost nořit se do oblastí práva, s nimiž byla v hlubším kontaktu naposledy při studiích. „Když k tomu chce člověk přistupovat poctivě, musí se do toho trochu ponořit. V mnoha bodech se snažím i vystupovat, takže si to člověk samozřejmě musí nastudovat. Některé oblasti jsou mi bližší, jiné vzdálenější. Snažím se vychytávat ty nejhorší věci, kterých je hodně. Nedávno jsme měli situaci, kdy poslanec předložil pozměňující návrh, který byl ve skutečnosti přílepkem, což je v rozporu se zákonem. Předsedající na tento rozpor upozornil, ale předkládající poslanec podal námitku, koalice ji prohlasovala a přílepek byl schválen. To je pro mě bourání demokratických principů," líčí Lucia.
Fakt, že nyní je součástí legislativního procesu, považuje za příležitost k jeho zlepšení. „I dříve jsem sledovala dění v parlamentu a bylo frustrující nemoci to ovlivnit. Dnes mám tedy více nástrojů, jak přispět k zlepšení tvorby zákonů a občas to i vede k jisté sebereflexi koalice," říká s tím, že opozice má dostatek síly též k tomu podávat podněty k Ústavnímu soudu a také ji využívá.
Monika Hanych se poprvé stala obhájkyní lidských práv už ve školce, kdy se zastala romské dívky vystavené rasistické poznámce. Toto téma se pak pro ni stalo zásadním, což potvrdily následné pracovní pozice mimo jiné v kanceláři Veřejné ochránkyně práv. Dnes se na věci dívá tak, že pokud jí něco dává smysl, snaží se k tomu přispívat. „Je to nekončící, dlouhodobý proces, ale všechna ta má působení, ať už u veřejné ochránkyně práv, v kanceláři vládního zmocněnce nebo teď na Ústavním soudu, nějak přispívají ke zvyšování ochrany lidských práv. Pomáhá mi zaměřovat se na postupné dlouhodobé krůčky a inspirace u kolegů a kolegyň, kteří když něčeho dosáhli, byla za tím usilovná smysluplná práce, někdy i celý profesní život,“ přidává Monika.
Co platí dnes, za pár let nemusí
Nikdy nekončícím procesem je také otázka spravedlnosti daní a jejich určení. Je možné najít nějaké trvale ideální nastavení daňové soustavy? „Mám docela velkou fantazii, ale na otázku, jak by v utopické společnosti vypadal dokonalý daňový systém, na to odpověď nemám. Protože na daně se můžeme dívat ze spousty úhlů, včetně lidskoprávního aspektu, který je tu zastoupen poměrně silně. Ale je to velmi komplexní a propojený systém a správně nastavit daňový mix je velmi složité. A i kdyby se to povedlo nastavit, za deset patnáct let s tím, jak se vyvíjí ekonomika a společnost, se může ukázat, že ten systém je už zase nespravedlivý nebo nefunkční," konstatuje Jana.
I ona se ve své praxi dostává do situací, kdy jako daňová insiderka je svědkyní nesmyslných návrhů či iniciativ ze strany politiků. „V takové chvíli se snažím být aktivní v ovlivnění směřování, zejména přes Komoru daňových poradců, která je připomínkovým místem, jsem v kontaktu s ministerstvem financí i Generálním finančním ředitelstvím a snažím se ovlivnit nejen legislativní situaci, ale i aplikační praxi. A na těchto místech je řada odborníků, kteří v rámci takovýchto diskurzů musí být ještě frustrovanější než my, lidé z byznysu," říká Jana Fuksová. Pro případné nováčky v oboru pak připojuje doporučení, že je určitě dobré zachovávat si nadhled a nebrat si osobně, že původně dobře míněné návrhy mohou z legislativního procesu vyjít v pochroumané podobě.
Jaká je aktuálně situace v oblasti práv LGBT komunity na Slovensku? Jak Lucia Plaváková, která se veřejně hlásí k menšinové sexuální orientaci, snáší homofobní útoky na půdě parlamentu? Kdy slyšela Monika Hanych větu "Ty jsi tak divná, že tomu možná budeš rozumět."? A co mají společného profese letušky a daňařky? I to se dozvíte v podcastu Právničky.
Comentarios