Advokacii ve větší kanceláři jsem považovala za nejlepší možný start a stále věřím, že to byla správná volba, říká Kateřina Hájková z PRK Partners.
Proč jste se rozhodla pro kariéru v rámci vašeho oboru?
Studovala jsem v Holandsku obchodní právo, kde především lekce zaměřené na transakce byly velice inspirativní. Bylo pro mne proto přirozené na tuto zkušenost navázat. Advokacii ve větší kanceláři jsem tehdy považovala za nejlepší možný start a stále věřím, že to byla správná volba.
Máte recept na to, jak pracovat s takzvaným imposter syndromem?
Nemám a budu ráda za recept jiných :) Pro mne to byl dlouhodobý proces. Nicméně i nyní jsem sama sobě svým největším kritikem.
Jaké tipy byste sdílela s ženami, které se snaží zlepšit svůj time management?
Každému asi vyhovuje něco jiného – někdo má diář na papíře, jiný v hlavě. Já patřím do té první skupiny. Zapisuji si jak pracovní, tak i soukromé úkoly a co si zapíšu, na to nezapomenu. Taky se snažím plánovat termíny s nějakou časovou rezervou, i když uznávám, že to není vždy možné. Neodsouvám automaticky soukromé aktivity, zejména ty spojené s mými dětmi nebo pravidelným cvičením. Považuji to za zásadní pro udržení určité rovnováhy a mé produktivity. A taky jsem se naučila říct si o pomoc, když je to možné.
Je podle vás důležité mít v průběhu kariéry mentora či mentorku? A máte sama takovou zkušenost, ať už z pozice mentorky nebo mentee?
Je určitě obohacující mít možnost navnímat zkušenosti jiných profesionálů či profesionálek, vidět jiný pohled na věc. V různých fázích kariéry může mentoring přispět jinému účelu – od pomoci při výběru správného zaměření po efektivní rozvoj určitých dovedností. Osobně mám zkušenost z řady jednorázových mentoringových akcí zaměřených právě na rozvoj dovedností. Dlouhodobého mentora nebo mentorku ale nemám.
Pokud spolupracujete s nastupující generací, v čem vidíte její lepší připravenost pro úspěšnou profesní dráhu ve světě práva? A v čem naopak jistý deficit?
Ani dříve, ani dnes právnické fakulty neprodukují připravené profesionály a profesionálky. Dnešní generace je ale zapálená pro technologie a sociální sítě, což jsou dovednosti, jejichž zvládnutí může v dnešní době bezesporu hrát velkou roli při budování kariéry, zejména v advokacii. Na druhou stranu nastupující generace klade větší důraz na dostatek volného času, což vlastně chápu. Současně však mnohdy očekává, že úspěch a uznání přijde okamžitě. Tento přístup však často naráží na očekávání klientů a realitu praxe v advokacii obecně.
Jak bude vypadat advokátní kancelář budoucnosti?
Myslím, že advokátní kanceláře již nyní čelí výzvám spojeným primárně s vývojem technologií, včetně AI. Technologie, neustále se vyvíjející právní prostředí a tomu odpovídající změny v očekávání klientů postupně mění přístup a prostředí advokátních kanceláří. V budoucnosti bude integrace technologií v kancelářích pro jejich úspěšné fungování zásadní. Umožní zefektivnit právní rešerše, analýzy a právní prověrky, což ale neznamená, že by práci právníků mohla nahradit. Advokáti se budou moci soustředit na komplexnější zadání, strategie, stejně jako rozvíjet vztahy s klienty.
Comments