top of page

Právo má zahrnovat byznysovou perspektivu, jinak podnikání ochromí, říkají Petra Hučíková, Oxana Šnajberg a Ivana Fára

Jak se žena bez právnického vzdělání stane partnerkou advokátní kanceláře? Proč nemusí být výhodné se pokaždé osvědčit? A čím může studentku zlákat obor znalectví? Nejen to bylo náplní dalšího dílu podcastové série Právničky. Pozvání do studia INFO.cz přijaly Oxana Šnajberg, managing partnerka znalecké kanceláře EqSA, Petra Hučíková, partnerka advokátní kanceláře Arrows, a Ivana Fára, viceprezidentka Unie podnikových právníků a šéfka právního oddělení ve společnosti Tesco.

 
Oxana Šnajberg, managing partnerka znalecké kanceláře EqSA, Petra Hučíková, partnerka advokátní kanceláře Arrows, a Ivana Fára, viceprezidentka Unie podnikových právníků a šéfka právního oddělení ve společnosti Tesco.

Podcast v audio formě naleznete ZDE na portálu Info.cz a na všech podcastových platformách.


Toto není první díl podcastu Právničky, v němž účinkuje neprávnička. Unikátní však je, že tentokrát v podcastu vystupují hned dvě dámy bez právnického vzdělání. S profesí jsou nicméně spjaté více než leckterý vystudovaný právník.

 

První z nich je Oxana Šnajberg, která má k právu velmi blízko a kdysi k němu chtěla mít ještě blíže. „Jako studentka jsem chtěla být právničkou a dělat mezinárodní právo. Postupem času se ukázalo, že mi víc vyhovuje domácí prostředí, a pokud jde o právo, tam mi zůstal obdiv k právníkům, protože náš obor znalectví je takovou kombinací ekonomie, matematiky, nějakého všeobecného přehledu, ale zároveň musíme mít obrovský přehled v zákonech, měnící se legislativě, a tak je právo pro mě velice blízké,“ říká Oxana.

 

Ojedinělým úkazem v tuzemsku je Petra Hučíková, první neprávnička na partnerské pozici v elitní advokátní kanceláři, a to jako výkonná ředitelka. V úvodu podcastu na sebe Petra prozradila ještě další zajímavý detail. „Studovala jsem na VŠE obor statistické metody v ekonomii. V prvním ročníku jsme měli základy práva, což bylo jediné a poslední, co se mě v oblasti práva týkalo. Byla to jediná zkouška na vysoké škole, kterou jsem neudělala,“ vzpomíná Petra s pobavením. Nakonec zkoušku zvládla, ovšem s „příslibem“, že se právu rozhodně věnovat nebude. „Potvrdilo se, že nikdy nemáme říkat nikdy. Ukázalo se, že jsem tehdy neřekla pravdu, protože právu jsem dnes velmi blízko,“ říká Petra. Jedním dechem uklidňuje, že právní služby neposkytuje. Po sedmi letech v Arrows si užívá pozice a respektu, které si jako neprávnička v čistě právnické firmě vydobyla.

 

Pro Ivanu Fára je poskytování právních služeb denní chléb, ale z pozice head of legal ve společnosti Tesco se na pracovní úrovni často potkává také s neprávníky. Podobu jednání to podle ní ovlivňuje nanejvýš v koncentraci právnického jazyka. „Když mluvím s právníkem, volím trochu jiný jazyk, než když mluvím s kolegy z byznysu, kde to zjednodušuji a snažím se kolegům právo přetlumočit tak, abychom je neodradili a také vysvětlili, proč tam pro ně jsme. Že jsme pro ně opora, která jim umožní dělat jejich práci,” vysvětluje Ivana.

 

Nebýt právník

Pokud by Oxana Šnajberg měla popsat svou hlavní úlohu v pozici managing partnerky EqSA, na prvním místě uvádí vytvoření dobře šlapajícího týmu. „Mým úkolem je sestavit skvěle fungující tým poskytující kvalitní, spolehlivou a rychlou službu. Do značné míry celé naše fungování stojí na týmu,“ říká Oxana. Podle ní to není složitý úkol v případě, „že si už na pohovoru vyberete dobré lidi.“ Sama se k oboru znalectví dostala skrze svou náklonnost k matematice. „Na FFU byla jako vedlejší specializace oceňování podniků. Zaujala mě na tom kombinace matematiky, kterou miluji, s obecným přehledem.“

 

Pořádek a efektivita v procesní, provozní a technické rovině. To je úkol Petry Hučíkové v advokátní kanceláři Arrows. „Snažíme se na tom hodně pracovat. Vidíme v tom cestu k tomu, abychom na tom byli dobře i ekonomicky. Ta cesta ale samozřejmě není bez trnu,“ naznačuje Petra.

 

Překvapivou perspektivu předložila Ivana. „Může to znít nepochopitelně, ale mým heslem je často nebýt právník. Jistěže respektujeme zákony, ale v byznysu to funguje tak, že kdybychom slepě následovali právo a jeho čistý výklad, podnikání by vlastně nebylo možné. Musíme tedy zohledňovat obchodní procesy a finanční možnosti. Nemůžeme být čistě jen právníky, ale dívat se na naše podnikání i pohledem všech kolegů, abychom byli flexibilní,“ přibližuje Ivana Fára. Dodává, že proti předchozí praxi v advokacii se teď, coby částečná manažerka, cítí mnohem spokojenější. „Nechápu, jak jsem mohla být bez byznysu. Moc mě to baví,“ vysvětluje.

 

Nejhorší je osvědčit se

S manažerskou pozicí je přirozeně spjata rozhodovací pravomoc. Kde ale vzít v tak měkkých oborech, v nichž trojice dam působí, jistotu, že ty vybrané směry jsou správné? Podle Petry Hučíkové je na začátku intuice. „Jistěže se každý proces musí ověřit, a ne každé rozhodnutí bylo správné. Musí se to vyzkoušet. Společnost se vyvíjí, zkušenosti a názory též. Výsledek ovlivňuje také tým, který daný proces musí akceptovat a převést do praxe. Takže na začátku je nějaká logika a intuice a postupně se to upravuje,“ předkládá svůj pohled Petra.

 

Na zvláštní aspekt profesního života, který schopným lidem nebude neznámý, upozorňuje Ivana Fára. „Řekla bych, že mou předností jsou organizační schopnosti. Když kolegové chtějí, aby bylo něco rychle a efektivně zpracováno, jdou za mnou. Mám s tím ale trochu problém a mnohdy si připomenu, že nejhorší je se osvědčit. Často se totiž stává, že za mnou přicházejí kolegové z byznysu s dotazy, které vůbec nejsou právní. Prostě vědí, že zareaguju, nebo aspoň budu vědět, na koho se mohou obrátit,“ popisuje Ivana.

 

Vypadnout na čas z pracovního tempa a oddechnout si. I to je potřeba se naučit, protože například v znaleckém byznysu je to podle Oxany Šnajberg značně obtížné. „Naše kancelář čítá dvacet lidí, což je z pohledu zastupitelnosti docela málo. Naopak znaleckých kanceláří je docela dost a my nechceme přicházet o klienty. Neustále máme lhůty, u menších posudků třeba dva až tři týdny, takže tam těžko vyrazíte na dovolenou. Naším nejčastějším klientem jsou advokátní kanceláře, které neustále vyvíjejí tlak. Jistou nahraditelnost máme nastavenou a běžný provoz nějak zvládneme, ale během týdne nastane x situací, kdy se může ukázat, že daný seniorní člověk prostě bohužel odjet nemůže. Nebo nemůže odjet s čistou hlavou. Na druhou stranu vidím, že všechny v týmu práce baví, dělají ji rádi a v klidnějších časech mají dost svobody, takže tím se to vyvažuje,“ říká Oxana.

 

 

Jak se buduje znalecká kancelář? Pracují zaměstnanci Tesco a Arrows na dovolené? A jak se dámy vrací do klidového režimu po období vnitřního neklidu? I to se dozvíte v podcastu Právničky.

 

Comments


Kontaktujte nás

V případě jakýchkoliv otázek nás neváhejte

kontaktovat na nikola@coverstory.cz

pdf.png

Obchodní

podmínky

pdf.png

Organizátor projektu

LOGO-BLACK.png
jarda fialová(1)-11.png
  • LinkedIn
  • Facebook
  • YouTube

Jaroslav Kramer
Managing Partner
jarda@coverstory.cz

© 2024 Cover Story 

bottom of page