I ve světě právních firem prošel leadership v uplynulých dvou dekádách výraznou proměnou, říkají Dorota Płoskowicz a Agnieszka Siwińska, které společně řídí polskou kancelář Peterka Partners. Co všechno tato změna obnáší? Nakolik kariérní dráze pomáhají patroni, mentoři a koučové? A jak se proměnil trh právních služeb v Polsku? I to bylo náplní debaty, která se uskutečnila v rámci cesty skupiny Rising Stars projektu #PRVNÍCH100LET právě do polské metropole.
Obě dámy se soustředí na obchodní právo a postupem let se vypracovaly do pozic specialistek na fúze a akvizice. V počátcích jejich kariér to ale vypadalo, že možná nebude mnoho příležitostí, kde získat zkušenosti s transakčním právem. Během studií, jež tyto bývalé spolužačky zakončily v roce 2005, sledovaly s obavami polský trh. „Mezi lety 2000 a řekněme 2005 byla v Polsku velká nezaměstnanost. Každý se bál, že nebude mít práci. V jednom ročníku na Varšavské univerzitě bylo 500 studentů a měly jsme obavy, že nebude práce ani pro právníky,“ říká Agnieszka Siwińska.
K razantnímu obratu došlo poté, co Polsko v roce 2004 spolu s Českem a dalšími osmi zeměmi vstoupilo do Evropské unie. To bylo zase práce spousta, především právě na transakcích, takže právnickým firmám se hodily i čerstvé absolventky. První zkušenosti s většími transakcemi obě dámy sbíraly v polských právních firmách a také tamních pobočkách zahraničních právnických firem. Klienty, většinou z řad zahraničních investorů, jejich nízký věk někdy zaskočil, jindy ne. Nicméně „na stole“ to bylo často. „Celých prvních deset let jsem slýchala ´Jsi si jistá, že zvládneš takovou transakci?´ a je pravda, že jsem dělala velké transakce pro skandinávské klienty, kteří byli také zaskočeni. Tím spíše, když mí kolegové byli ještě mladší,“ vzpomíná Dorota. Jindy však byli zase klienti tím, kdo překvapil právničky. Agnieszka připomněla překvapivou zkušenost s jedním ze zahraničních investorů. „Dá se říct, že byli ochotni přijmout více rizika než jiní klienti. Řekla jsem jim například, že u akvírované firmy ještě neproběhl řádný audit, ale jim to bylo jedno, podstatná byla rychlost,“ říká advokátka.
Mentor, patron nebo kouč?
Ve světě právních služeb, ale i v korporátním světě obecně se stále častěji skloňuje mentoring jako účinná pomoc na cestě spojené s náročnými profesemi. Dorota v této souvislosti zmiňuje, že mentoring není jen trend, který tak jak přišel, opět odejde. „Je to součást širšího proudu, který ústí v obecně zvýšený zájem o well-being, psychické zdraví a dobré vztahy. Asi není třeba nikoho přesvědčovat o tom, jak je toto důležité. Je škoda, že to takto nefungovalo již dříve,“ říká Dorota Płoskowicz.
Ve své kanceláři dávají Dorota s Agnieszkou mentoringu prostor. Protože Dorota se prohlašuje za velkou fanynku procedur, ráda by, aby i tento proces byl formalizován. „Jakmile jsou věci formalizovány, je to pro každého mnohem snazší. Každý ví, co může očekávat – jak, kdy, kde, jak často atd.,“ říká. Agnieszka dodává, že mentoring má různé aspekty. „Můžete chtít svému svěřenci předat zkušenost týkající se věcného tématu, měl by tam být prostor pro zpětnou vazbu, a to pozitivní, i když se něco nepovedlo. Další aspekt je, že mladší lidé se mohou uvnitř organizace někdy cítit trochu ztraceni, i tady může mentor pomoci,“ říká s tím, že spolu s Dorotou se starají o to, aby začínající advokáti věděli, jak se chovat ke klientovi a jak ke kolegům. Dalším aspektem je poradenství ohledně budoucí kariérní cesty, obě dámy ale teprve zvažují, zda se na tento směr zaměřit.
Debata se dotkla také dalšího „lektorského“ modelu, a to koučinku. To se od mentoringu z pohledu Doroty liší. „Smyslem koučinku je spíše nacházení silných a slabých stránek, ne tolik předávání zkušeností. Abyste mohl být dobrým mentorem právníkovi, musíte být právník, nikoli kouč,“ vysvětluje.
Vývoj leadershipu
Obě dámy mají zkušenost s proměnou leadershipu, která se nevyhýbá ani advokátním kancelářím. Dnes již neobstojí direktivní styl, který zažívaly v počátcích kariér. Doba se hodně změnila. „Vidíte obrovský posun ve stylech vedení. Toto patriarchální pojetí vedení možná ještě někde přetrvává, ale nemyslím si, že to bude mít dlouhé trvání. Lidé už znají jiné způsoby, jak se k věcem může a musí přistupovat. Chtějí být součástí organizace a následovat vedení, které bere v úvahu člověka. Protože co jiného jsou advokátní kanceláře? Hlavně lidé, žádná další aktiva nemají,“ říká Agnieszka.
Proto se i samy staví k nově příchozím s maximální otevřeností. „Řekneme jim, pracujeme takhle, ale když řešíme transakci, pracujeme jinak, musíte s tím počítat. Když rozdělujeme úkoly, vždy musí být jasné, jakou část práce kdo dělá a kdy to má být hotové,“ přibližuje Dorota. Přitom nejde zdaleka jen o fúze a akvizice. „Teď máme také oddělení litigací, děláme více než 2000 litigací, máme 30-50 deadlinů každý den, někdy i více,“ říká Dorota. Zaměstnanci tedy vědí, že musejí plnit, proto je potřeba s nimi hrát čistou hru. „Vše musí být transparentní, nic před nimi neskrýváme,“ dodává Agnieszka.
INFOBOX
Agnieszka Siwińska, partnerka, ředitelka PETERKA & PARTNERS POLAND
Agnieszka se zaměřuje především na právo obchodních společností, fúzí a akvizic a právo pojišťovnictví. Má také bohaté zkušenosti v oblasti telekomunikačního a energetického práva.
V roce 2016 se stala partnerkou, ředitelkou PETERKA & PARTNERS v Polsku. Díky svým rozsáhlým zkušenostem a znalostem v oblasti fúzí a akvizic je Agnieszka od roku 2016 vedoucí praxe v oblasti fúzí a akvizic pro celou skupinu PETERKA & PARTNERS.
Dorota Płoskowicz, partnerka, ředitelka PETERKA & PARTNERS POLAND
Dorota má bohaté zkušenosti s vedením projektu fúzí a akvizic. Vedla mnoho akvizicí polských společností a podniků zahraničními investory, včetně provádění právních due diligence, vyjednávání smluvních dokumentů a oznamování plánovaných akvizic antimonopolnímu úřadu. Zaměřuje se také na každodenní právní poradenství pro podnikatele a pracovní právo.
V roce 2015 se Dorota stala partnerkou, ředitelkou PETERKA & PARTNERS v Polsku. Je také vedoucí praxe v oblasti fúzí a akvizic pro celou skupinu PETERKA & PARTNERS spolu s Agnieszkou Siwińskou.
Commentaires