top of page

Mladí mají v advokacii dveře otevřené. Stačí chtít, shodují se Šárka Kuchařová, Renata Ryglová a Martina Jeklová

Čím se liší práce v právním oddělení poradenského domu od tradiční advokacie? Je lepší vyzkoušet si více oblastí právní praxe, nebo se zaměřit na jednu specializaci? A jak se změnily startovní podmínky, v nichž dnes do advokátních kanceláří nastupují čerství absolventi? Nejen to bylo náplní dalšího dílu podcastové série Právničky. Tentokrát do studia INFO.cz zamířily tři advokátky, konkrétně Šárka Kuchařová z PwC Legal, Renata Ryglová z White & Case a Martina Jeklová z Deloitte Legal.

 
Šárka Kuchařová z PwC Legal, Renata Ryglová z White & Case a Martina Jeklová z Deloitte Legal.

Podcast v audio formě naleznete ZDE na portálu Info.cz a na všech podcastových platformách.


Šárka Kuchařová a Martina Jeklová pracují v právních odděleních velkých poradenských domů. Pro jejich práci je tak charakteristické, že často spolupracují s kolegy z jiných oddělení, nejčastěji daňového, auditního či konzultačního. Byznys svých klientů tak mají možnost nahlížet z vícero úhlů. Renata je spokojena v mezinárodní advokátní kanceláři a věnuje se právu kolem veřejných zakázek a PPP projektům.

 

Přes odbočky k advokacii

Posledně jmenovaná si před advokacií vyzkoušela i jiné oblasti práva. Byla to však spíše jen odbočka. „Pracovala jsem na Městském soudu v Praze a bylo to pro mě velice inspirativní. Nicméně už v prvním ročníku na fakultě jsem byla na dni otevřených dveří ve White & Case a už tehdy jsem se rozhodla, že to je firma, ve které chci pracovat,“ vzpomíná Renata Ryglová. K současné specializaci ji přivedl fakt, že si lidsky sedla s kolegy v daném týmu. „Když jsem v kanceláři začala, vyzkoušela jsem si práci v různých odděleních. Nakonec mi nejvíce vyhovovala náplň práce v oddělení Energy a tam jsem poznala lidi, s nimiž jsem se rozhodla svou budoucí kariéru spojit.

 

Šárka Kuchařová se soustředí na pracovní, smluvní a nemovitostní právo. V jejím CV se vedle několika advokátních zastávek objevuje i jedna nečekaná položka. „Na chvíli jsem si odskočila na Českou poštu a pak ještě do jedné firmy, takže jsem si vyzkoušela i roli in-house právníka,“ sděluje Šárka. Nakonec ji ale zlákala advokacie. „Zdála se mi pestřejší, víc kreativní, zajímavější i z hlediska byznysu.“

 

Jelikož Šárka Kuchařová přešla do PwC Legal v loňském roce, má čerstvou možnost srovnání praxe v kanceláři při poradenském domu a v tradiční advokacii. Rozdíly podle ní vycházejí již z přirozených očekávání příchozích klientů. „Klient od poradenských firem většinou očekává více než jen právní služby. Předpokládá, že bude zapojeno daňové poradenství, nacenění transakcí, interní vyšetřování a další služby, které ta firma může nabídnout. Prostě něco navíc proti běžné advokacii,“ říká Šárka, která si tento širší záběr pochvaluje i kvůli možnosti vlastního profesního rozvoje. 

 

Martinu k advokacii přivedly svého druhu existenční starosti. Také ona nastoupila na první stáž již v prváku. „Šla jsem do toho čistě z praktických důvodů. Když člověk potřebuje vydělat nějaké peníze, dává smysl začít v oboru, v němž potom bude pracovat. A tehdy byla advokátní kancelář vlastně téměř jedinou možností, takže jsem u toho již zůstala,“ říká advokátka Deloitte Legal.

 

Hlad po talentech

Jelikož všechny tři účastnice debaty tíhly k praxi už zkraje studií, mají dobrou možnost srovnání se současnou generací mladých právníků. Zároveň jim mohou poradit, co funguje a co nikoli. Podle Martiny mají současní studenti hlavní výhodu v tom, že advokátní trh již několik let hladoví po nových talentech. „Studenti rozhodně nemají problém sehnat práci v oboru. Doby, kdy se vybírali dva lidé z padesáti uchazečů jako za našich časů, jsou pryč,“ vzpomíná. Dodává však, že nadání, agilnost, aktivní znalost angličtiny a ochota trávit čas v práci jsou nadále podmínkou.

 

To platí i podle Šárky Kuchařové. „Pokud chtějí pracovat, nemají problém najít místo. Co nadále dobře funguje, je osobní doporučení. Když někdo zná pracovní náplň nějakého týmu v advokátní kanceláři a zároveň dobře zná člověka, který by se do něj mohl hodit, bývá to úspěšné,“ myslí si Šárka. Dodává, že nikdo od studentů či juniorů neočekává výbornou právničinu. Podstatný je přístup, otevřená komunikace a snaha dobrat se výsledku.

 

Z pohledu Renaty to dnes mají nové talenty snazší i v tak renomované kanceláři, jako je White & Case. „Dnes stačí, když je člověk pracovitý, poslouchá, učí se, snaží se nasát prostředí v kanceláři a nečeká, že bude hned stoupat vzhůru a dostane se k jakémukoli případu, který si vysní. Je třeba dát tomu čas. Protože ono platí, že když do práce to úsilí vložíte, jsou vidět velké výsledky poměrně rychle. U nás pracuje hodně šikovných mladých lidí. Když se dobře zapíšou a jsou trpěliví, mají obrovské možnosti,“ prozrazuje Renata.

 

Co je nejdůležitější při návratu právničky do práce po mateřské? Jak souvisí uspokojení z dobře odvedené práce s otevíráním dálnice? A jak se dámám daří být empatickými mentory nastupující generace? I to se dozvíte v podcastu Právničky.

 

 

Коментарі


Kontaktujte nás

V případě jakýchkoliv otázek nás neváhejte

kontaktovat na nikola@coverstory.cz

pdf.png

Obchodní

podmínky

pdf.png

Organizátor projektu

LOGO-BLACK.png
jarda fialová(1)-11.png
  • LinkedIn
  • Facebook
  • YouTube

Jaroslav Kramer
Managing Partner
jarda@coverstory.cz

© 2024 Cover Story 

bottom of page