top of page

Máme povolání, které má smysl. Pomáhá napravovat spory a dělá naši zemi bezpečnější

Státní zástupkyně okresního státního zastupitelství v Chomutově Martina Dvořáková a soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Daniela Břízová Ratajová patří k velmi dynamickým zástupkyním mladé generace právniček v justici. Ani u jedné z dam nebyla jejich cesta přímočará. Jak hodnotí výhody či nevýhody zkušeností z různých oblastí a právnických profesí? V čem jsou mylné představy studentů o práci v justici? A jak jsou soudy a státní zastupitelství připraveny na rodičovství? I o tom hovořily v debatě Právničky LIVE!


Martinu Dvořákovou již během studií zajímalo trestní právo, a tak jí dávalo smysl, že se mu bude věnovat i v rámci své práce. Jaké státní zástupkyně má na starosti kriminální činnost u dětí mladších 15 let a také trestní činnost páchanou na dětech. Hlavní způsob, jak se vůči psychicky náročným kauzám obrnit, je podle Martiny nebrat si práci domů a tolik o ní pak nepřemýšlet. Současně je pro ni práce velkou motivací. "Ještě více mě to motivuje k tomu, abych udělala maximum pro to, aby tady ti pachatelé nebyli,” vysvětluje státní zástupkyně, která je vděčná, že díky své práci může pomáhat dělat naši zemi bezpečnější.


Práci, která má smysl, vykonává také Daniela Břízová Ratajová, která je soudkyní na Obvodním soudě pro Prahu 2. Je to krásné povolání, které pomáhá napravovat spory a křivdy,” říká Daniela, která se věnuje civilnímu právu. Ještě předtím, než úspěšně prošla výběrovým řízením na pozici soudce, věnovala se advokacii, díky které získala pro svou nynější profesi výhodu. Soudce by měl mít životní zkušenost před tím, než začne soudit jiné životní příběhy,” vysvětluje inspirativní soudkyně.


Obě ženy se setkávají se zkreslenou představou, co jejich profese obnáší. Nejde jen o jednání v soudní síni, ale především o papírování a komunikaci i s jinými orgány.


Jedním z témat rozhovoru byl také návrat žen po mateřské a přizpůsobení pracovních podmínek maminkám. A tam je bohužel zkušenost hostů jiná. V rámci státního zastupitelství je podle Martiny Dvořákové možné a také kvitované s povděkem, když se ženy vrací alespoň na částečný úvazek. Zkušenost Daniely je jiná. Dalo by se říci, že justice není tak úplně vhodná pro rodiče. U nás to bohužel není tak, že by se soudy předháněly, který z nich nabídne pro maminky lepší pracovní podmínky,” vysvětluje soudkyně.


Jaký vliv má tento systém na kariéru žen u soudu? A jaké mají hosté ženské vzory v české justici? I o tom mluví Martina Dvořáková a Daniela Břízová Ratajová v rámci druhého živého streamu Právničky LIVE!, který můžete sledovat na odkazu zde.

Comments


bottom of page