top of page

Inspirativní právničky podle… Svatavy Veverkové

SERIÁL | O tom, které právničky mě inspirují, bych dokázala psát hodně dlouho. Protože i jen aktuální český advokátní trh je inspirativních žen plný.



Nejvíce mě inspirují právničky, které jsem mohla osobně poznat. Mojí hrdinkou je soudkyně Evropského soudu pro lidská práva Kateřina Šimáčková. Její pracovitost, energičnost a vstřícnost jsou dechberoucí.

Pro Kateřinu Šimáčkovou je právo nástrojem, jak pomoci lidem. Když působila na Ústavním soudu, neváhala pracovat hluboko do noci a dokonce i o víkendech. Zastává totiž názor, že pokud přijde spravedlnost pozdě, je to stejné, jako by neexistovala vůbec. Přestože je velmi vytížená, stále si najde čas na psaní odborných publikací, účast na konferencích, rozhovory s médii, porotcování moot courtů či třeba působení v akademii.

Kateřina Šimáčková také dlouhodobě upozorňuje na důležitá témata. Třeba že právní pravidla v České republice nejsou neutrální, potřebu rovnoprávnosti homosexuálních párů nebo respektu k jinakosti. Její autentičnost a oddanost spravedlnosti jsou pro mě inspirativní. Je pro mě majákem, který mi dává jistotu, že kdyby byl právní svět až příliš zamračený, ona nám pomůže najít cestu ke spravedlivějšímu životu. A o čem jiném by právo mělo být než o spravedlnosti.

Kromě Kateřiny Šimáčkové mě inspiruje spousta dalších právniček. Třeba vedoucí oddělení spotřebitelské legislativy MPO Věra Knoblochová svojí skromností a hlubokou odborností. Místopředsedkyně České advokátní komory Michala Plachká svojí iniciativností, pracovitostí a zároveň smyslem pro humor. Advokátka Markéta Zerdaloglu svojí bojovností a upřímným zájmem o klienty, kterým se snaží maximálně pomoci. Advokátka Klára Rücklová svojí schopností psát o právu jednoduše a srozumitelně a otevřeně komunikovat téma kloubení rodiny a kariéry.

Speciální díky patří také asistentce ústavního soudce a zároveň mluvčí Ústavního soudu Kamile Abbasi, bez které by nevzniklo Právo21. Její zájem o lidská práva a otevřenost jsou inspirativní.


  • Autorkou článku je Svatava Veverková, právnička v advokátní kanceláři KROUPAHELÁN

Comments


bottom of page