top of page

Inspirativní právničky podle… Martiny Dvořákové

SERIÁL | O tom, které právničky mě inspirují, bych dokázala psát hodně dlouho. Protože i jen aktuální český advokátní trh je inspirativních žen plný.Při zamyšlení nad tím, které právničky mě inspirují a proč, jsem si vzpomněla na svá studia na právnické fakultě, kdy mě nejvíce zaujala, možná až fascinovala doc. JUDr. Ing. Radka Zahradníková LL.M, Ph.D., a to zejména svou energičností a tím, co všechno byla jako žena, právnička schopná zvládnout.


Během studií na právnické fakultě si snad každý řekne, že není možné takové množství zákonů a materie pojmout, a ještě k tomu zvládat i něco jiného. Pak se ale setká s někým, kdo je schopen zvládnout rodinný život, přednášet na právnických fakultách, publikovat, zvládat svoji práci jako soudce, a ještě se zlepšovat ve svém oboru a získávat další akademické tituly. V takovou chvíli si řeknete, že nic není nemožné a ihned Vám to dodá sílu se překovat a zvládnout věci, které myslíte, že není v lidských silách je zvládnout.


Mezi další obdivuhodnou a inspirativní právničku bych zařadila JUDr. Annu Maříkovou, se kterou jsem se také setkala v rámci svého studia na právnické fakultě, která je již několik let Krajskou státní zástupkyní v Plzni a je schopná jako žena v této funkci obstát. Inspirací mi byla v tom, že jednou řekla, že každý má možnost se stát čím bude chtít, pokud se nezalekne překážky, která jej zdánlivě posune zase o krok zpět k vytyčenému cíli. I když byla velice časově vytížená, i tak si našla čas na stážistku, která se zajímala o funkci státního zástupce a umožnila jí nahlédnout do práce na státním zastupitelství.


Pokud se zamýšlím nad další inspirativní právničkou není možné nezmínit JUDr. Miladu Horákovou, kterou jistě není třeba blíže představovat, avšak možná ne všichni vědí, že se mimo jiné snažila o rovnoprávné postavení mužů a žen na pracovním trhu, což byl problém ještě řadu let po její smrti. Dnes je možné vidět, že i ženy mají šanci se dostat na stejnou pracovní pozici jako muži a já jsem moc ráda, že již žiji v době, kdy tyto příležitosti jsou. Inspirací je zejména její odvaha bojovat za to, v co věřila a nenechala se nikdy zastrašit či někým ovlivnit.


Nelze říct, že by se jednalo o jediné právničky, které mě inspirovaly, takových je celá řada, a nepochybuji o tom, že jich ještě spousty potkám.


  • Autorkou článku je Martina Dvořáková, státní zástupkyně, Okresní státní zastupitelství v Chomutově

コメント


bottom of page