Jakými cestami vystoupaly do pozic partnerek advokátních kanceláří? Co může dlouholetá partnerka doporučit nováčkům v téže roli? A jak se nedostat na hranu svých možností? Pozvání do dalšího dílu podcastu Právničky přijaly tři partnerky předních mezinárodních advokátních kanceláří, a to Petra Myšáková z CMS, Petra Budíková z Rödl & Partner a Gabriela Hájková z Peterka & Partners.
Všechny účastnice tohoto dílu obývají nejvyšší patro v hierarchii svých advokátních kanceláří, a tak rovněž zodpovídají za určité oblasti práva. Petra Myšáková je dlouholetou odbornicí na bankovnictví a finance, pro Petru Budíkovou jsou denním chlebem fúze a akvizice, ale částečně se soustředí též na pracovní právo a litigace, a Gabriela Hájková má v Peterka & Partners na starosti primárně korporátní právo.
Gabriela patří do generace, která začala jako první studovat právo po převratu v roce 1989. Doba to byla transformační po všech stránkách. Příchod zahraničních investorů znamenal rovněž import dosud neznámých společensko-ekonomických jevů a oblastí, s nimiž se právníci museli seznámit. „Byl to velký boom. Nevěděli jsme, kde nám hlava stojí, každý se musel specializovat a naučit se ve své agendě výborně chodit a poskytovat perfektní služby, a to kvůli zahraničním investorům. Tak asi vzniklo, že se naše generace specializovala celkem dost úzce. Dnes je jiná doba. Už několik let pozoruji, že advokáti mají širší záběr. Je to dobře, ale zase nesmí být moc široký, je třeba si v něčem udržovat expertízu, protože nároky klientů na kvalitu rostou,“ říká Gabriela.
Jelikož je kancelář Rödl & Partner vyhlášena svou odborností v oblasti daní, přiznává Petra Budíková, že i ona coby expertka v transakční oblasti musí toto specifikum zohlednit. „V této věci mám spoustu kvalitních kolegů, na něž je možné se obrátit, nicméně v naší kanceláři se klade velký důraz na to, aby součástí právního poradenství byla vždy i daňová stránka věci,“ popisuje. Upozorňuje zároveň na další specifikum kanceláře, a to jistý náskok v pokrokovosti. „V oboru fúzí a akvizic není tolik právniček jako právníků. Ale asi jsme v tomto byli již v dřívějších letech pokrokoví, protože u nás ženy dostávají šanci. Nejde však jen o šanci, ale i o přístup a nasazení, které u M&A transakcí musí být značné,“ přibližuje Petra Budíková.
Partnerka partnerkám
Petra Budíková i Petra Myšáková se na partnerský level dostaly relativně nedávno, zatímco Gabriela Hájková je partnerkou již skoro čtvrt století. „Když je někdo jmenován novým partnerem, získává s tím ´krásný dárek´ v podobě manažerské agendy, což není vůbec jednoduché. Zdaleka to nemusí sedět každému, protože ne každý je manažer. Ani my, osm partnerů, jsme to nestudovali, takže někomu se to daří více, jinému méně. Nejde jen o edukaci, jedna věc je právní práce pro klienty, druhá vedení lidí, klientů a byznysu okolo. Takže mohu-li něco poradit, pak především trpělivost, toleranci a respekt,“ sdílí svou zkušenost Gabriela.
Petra Budíková vnímá svou novou roli jako vysokou metu, k níž dospěla postupným vývojem. „Zatím si to osahávám. Snažím se být přínosem ve svých oblastech a přinést trochu nový vítr,“ komentuje Petra. Oproti Petře Myšákové, která na partnerskou pozici přišla z jiné kanceláře, Petra Budíková stoupala dlouhodobě po vertikále Rödl & Partner. „V tom jsem to měla možná jednodušší, všechny kolegy partnery jsem znala. Vím jak pracují a komunikují. Také jsem věděla, že to s nimi bude fungovat, že se vždy domluvíme a najdeme řešení,“ líčí Petra Budíková.
Její jmenovkyně Myšáková v nové pozici eviduje ještě jeden rozměr. „Ta role mi sedí a cítím se v ní dobře. Nejspíš je to zásluha i ostatních kolegů, partnerů CMS, kteří mi poskytují know-how a možnost dále se rozvíjet. Ale vedle té manažerské role je tu ještě jedna novinka, a to příval nové administrativy, kterou musím denně řešit, a přiznávám, že trpělivost není moje nejsilnější stránka,“ připouští Petra Myšáková s tím, že právě rozsah byrokratických povinností je pro ni asi jediným nemilým překvapením spojeným s novou rolí, jinak převažují pozitiva. „Má očekávání se naplnila, dokonce bych řekla, že se v té roli cítím tak dobře, že to má očekávání předčilo,“ dodává partnerka CMS a vyzývá své potenciální následnice, aby se nezdráhaly o podobné role usilovat.
Na hraně
Z psychologického pohledu na manažerskou funkci se Gabriela coby extrovert považuje za osobu, která dokáže pomoci kolegům s problémy. „Ráda se s lidmi potkávám a komunikuji, ať už pracovně, tak mimopracovně, protože to se v dnešní době moc neřeší. Stále to nikoho zvláště nezajímá a důraz se pořád klade na výkon. Ale my, kteří tu práci děláme dlouho, víme, že člověk má své limity a ani mladí lidé to nemají jednoduché. Já se o ně zajímám a mám velmi dobré vztahy i s mladou generací. Vyplácí se to,“ říká Gabriela.
Podobný postřeh přidává Petra Budíková. „Současná doba je opravdu orientovaná na výkon, netřeba si nic nalhávat,“ říká partnerka Rödl & Partner. Přidává vlastní příklad. „Snažila jsem se podávat výkony, ale pak v určitý moment dát zpátečku, sama sobě vysvětlit, že stačí, když člověk ukáže svému okolí, že je schopný výkonu, že je dobrý, ale nemusí vždy být ve všem nejlepší. Podstatné je srovnat si to v hlavě,“ předkládá recept.
Petra Myšáková reaguje s tím, že na hranu vlastního limitu se ještě nedostala, ale za poslední roky se jí dost přiblížila. „Vedlo to k tomu, že jsem změnila způsob, jímž pracuji. Komunikace s týmem je naprosto zásadní a nyní se potkáváme s kolegy mnohem častěji, protože trochu měníme styl fungování a práce. Máme novou kancelář, kde se potkáváme, což je také jeden z trendů v advokacii. Ne pro všechny je to komfortní, já jsem třeba přišla o svůj stůl, ale díky těm častějším setkáním s kolegy jsou mé dojmy z tohoto trendu skvělé,“ dodává partnerka CMS.
Byly by Gabriela Hájková a Petra Budíková také ochotny vzdát se svých pracovních stolů? Jak probíhalo ustavování současné řídicí struktury v Peterka & Partners? A jak poznat u kolegů a podřízených, že se blíží na hranu svých možností? I to se dozvíte v podcastu Právničky.
Comments